Güncel Haberler

ABD: Bosnalı Sırplar ‘ulusal gün’ kutlamalarıyla suç işliyor

ABD, yerel polis güçlerinin düzenlediği “geçit töreni” ile devam eden “ulusal gün” kutlamalarının 1995 Dayton Anlaşması’na ve Bosna-Hersek Anayasası’na aykırı olduğunu söyledi.

REKLAM

ABD, Bosna-Hersek’teki ayrılıkçı Sırp vatandaşlarının “Ulusal Gün”ünün ülke Anayasasında yer almayan şekilde kutlanmasının “cezai suç” teşkil ettiği konusunda uyardı.

ABD’nin Saraybosna Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, dün başlayan ve bugün yerel polis güçlerinin düzenlediği “geçit töreni” ile devam eden “ulusal gün” kutlamalarının 1995 Dayton Anlaşması ve Bosna Hersek Anayasası’na aykırı olduğu belirtildi. .

Açıklamada Bosna-Hersek yönetimine konuyla ilgili soruşturma başlatılması çağrısında bulunuldu.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi daha önceki kararlarında, bu ülkedeki Sırpların 9 Ocak’ı ulusal gün olarak kutlamasına karşı çıkmıştı.

ABD’den alarmlar artıyor

Bosna-Hersek’teki Sırp lider Milorad Dodik’in geçtiğimiz günlerde ayrılık yanlısı söylemini artırmasının ardından Saraybosna’daki ABD büyükelçiliği, Bosnalı Sırpların “ayrılıkçılara” karşı Bosna-Hersek’in toprak bütünlüğüne verdiği desteği vurgulamak üzere Pazartesi günü bir toplantı başlattı. Ülkenin Dayton Barış Anlaşması’na aykırı faaliyetlerde bulunmasına karar verildi. Ülke üzerinde iki adet F-16 savaş uçağının uçurulmasına karar verildi.

Washington, yaklaşık 100.000 kişinin ölümüne ve iki milyon kişinin yerinden edilmesine yol açan 1992-95 savaşını sona erdiren Dayton Anlaşması’na aracılık etti.

Anlaşma, Bosna’yı bir Sırp Cumhuriyeti’ne (SC) ve Hırvatlar ile Boşnaklar tarafından paylaşılan, nispeten zayıf bir merkezi hükümete sahip bir federasyona dönüştürdü.

Dodik, Saraybosna eyalet mahkemesinde, Anayasa Mahkemesi ve Dayton Anlaşmalarının uygulanmasını denetleyen uluslararası elçinin kararlarını askıya alan Sırp Cumhuriyeti yasasını imzalamakla suçlanıyor.

Dodik’in barış elçisinin kararlarına karşı geldiği gerekçesiyle davası 20 Aralık’ta başlayacaktı ancak avukatlarının gündeme getirdiği usul sorunları nedeniyle 20 Ocak’a ertelendi. Dodik şu ana kadar kendini savunmayı reddetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking