Güncel Haberler

Afrika Birliği Komitesi, kıtanın BMGK’ye üyeliğine ilişkin bir eylem planı geliştirdi

Afrika Birliği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Reform Komitesi'nin, BM Güvenlik Konseyi reformuna ilişkin Cezayir'de düzenlenen on birinci bakanlar toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından basına konuşan Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kıtanın Afrika üyeliğine yönelik kendi deyimiyle “tarihi baskıyı” ortadan kaldırmak için beş maddelik bir eylem planı geliştirildiğini kaydetti.

Attaf, eylem planının ilk maddesinin, birliğin bazı üyelerini sendikanın ortak algısıyla bağdaşmayan başka yollara sürükleme girişimlerine karşı Afrika saflarının birliğini koruyarak iç cepheyi güçlendirmeye dayandığını açıkladı.

Bakan Attaf, ikinci maddenin, Afrika'nın konumu ve taleplerine daha fazla odaklanarak, komitenin uluslararası örgütün himayesinde gerçekleşen hükümet müzakerelerine katılımını yoğunlaştırmayı amaçladığını, üçüncü maddenin ise ortak Afrika tutumu için uluslararası destek tabanını genişletmeyi amaçladığını belirtti. ülkeler, gruplar ve bloklar dahil. Çeşitli aktörlerle iletişimi ve etkileşimi güçlendirmeyi planladığını söyledi.

Attaf, dördüncü maddenin, Afrika'nın Güvenlik Konseyi'nde Afrika kıtasının adil ve eşitlikçi bir şekilde temsil edilmesine yönelik Afrika'nın taleplerinin yerine getirilmesine yönelik yeni ilerlemeler ve daha fazla fayda elde etmek amacıyla Komite'nin uluslararası yükümlülüklere etkin katılımını sağlamayı amaçladığını söyledi.

Bakan Attaf, beşinci maddenin, Sierra Leone'nin BM Başkanlığı döneminde bu konuyla ilgili üst düzey müzakere oturumu düzenlenmesi yönünde başlattığı girişim kapsamında, Afrika'nın reform dosyasına ilişkin taleplerini Güvenlik Konseyi masasında sunma girişimiyle ilgili olduğunu belirtti. Afrika Birliği Komisyonu önümüzdeki ağustos ayında göreve başlayacak.

Afrika Birliği tarafından 2005 yılında kurulan komitede 10 Afrika ülkesi yer alıyor: Cezayir, Kongo Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Kenya, Libya, Namibya, Uganda, Sierra Leone, Senegal ve Zambiya.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş