Güncel Haberler

Avrupa’ya kokain akışını kontrol eden İtalyan mafyasına operasyon: 130 kişi tutuklandı

Avrupa’ya kokain akışını kontrol eden suç örgütü ‘Ndrangheta’ya yönelik operasyonlarda en az 130 kişi tutuklandı.

REKLAM

Avrupa’ya kokain akışını kontrol eden suç örgütü ‘Ndrangheta’ya yönelik operasyonlarda en az 130 kişi tutuklandı.

İtalya’nın en tehlikeli suç örgütlerinden biri olan “Ndrangheta”ya karşı Avrupa çapında bir dizi koordineli baskın düzenlendi.

Aralarında Almanya, İtalya, Fransa ve Belçika’nın da bulunduğu 6 Avrupa Birliği ülkesinde gerçekleştirilen geniş çaplı operasyona yüzlerce polis katıldı.

Operasyonda 108 kişi hakkında yakalama kararının infaz edildiği iddia edildi.

Kaynaklara göre, “Eureka” kod adlı operasyon, “Güney İtalya merkezli ‘Ndrangheta mafya grubuna karşı bugüne kadarki en büyük uluslararası polis operasyonuydu”.

Polis uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı silah ticareti ve kara para aklamayla uğraşan 100’den fazla mafya üyesini ve destekçisini tutukladı.

Polisten yapılan açıklamada, suç örgütünün kara para aklama, çeteler tarafından organize edilen vergi kaçakçılığı, ticari dolandırıcılık ve uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlandığı belirtildi.

Yalnızca Almanya’da 100’den fazla iş yeri ve evde arama yapıldığı bildirildi.

Soruşturmanın 2019 yılında Belçika’nın Gent kentindeki bir pizzacının mafyayla bağlantısı olduğunun tespit edilmesinin ardından başlatıldığı kaydedildi.

ANSA’nın haberine göre, operasyon kapsamında Katanzaro, Vibo Valentia, Pescara, Milan, Salerno, Catania, Savona, Bologna, Vicenza, L’Aquila’da ‘Ndrangheta’ya bağlı kişi ve kurumlarla bağlantılı yerlere baskınlar gerçekleştirildi. , Ancona, Roma ve Cagliari.

İtalya’nın en tehlikeli suç örgütlerinden biri olarak bilinen ‘Ndrangheta’nın, çoğunlukla Belçika ve Hollanda’daki büyük ticari konteyner limanlarını kullanarak, Güney Amerika’dan Avrupa’ya büyük miktarlarda kokain kaçırdığına inanılıyor.

Müfettişlere göre grubun kara para aklama ağı esas olarak Almanya, Belçika ve Portekiz’de faaliyet gösteriyor ve birçok ülkede restoran ve emlak yatırımları yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking