Güncel Haberler

Dolar ve Avro’nun yükselişinin otomobil fiyatlarına yansıması bekleniyor: Kur zamları yolda

Geçtiğimiz hafta ABD doları ve euroda yaşanan yükseliş, ayın başlarında fiyat artışı yapan otomotiv şirketlerini Mart ayında geçici artış yapmaya zorluyor. Mevduat faizlerinin enflasyonun altında kalması nedeniyle birikimlerini korumak isteyen vatandaşlar güvenli liman arayışına girerken, altın ve döviz fiyatları hızlı yükselişe geçti. Her şeyden önce döviz fiyatlarındaki serbest piyasa ve banka fiyatları arasındaki uçurumun artması döviz büroları önünde kuyrukların oluşmasına neden oldu.

Otomotiv sektörü ay başında yaptığı artışlarla döviz fiyatları ve enflasyonun etkilerini dengelemeye çalışırken, geçen hafta döviz fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş yeni artışları gündeme getirdi. Otomotiv şirketi yöneticileri, döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketin ay içinde fiyat artışına yol açacak düzeye ulaştığını söylüyor. Bazı markalar için yüzde 10’a varan fiyat artışlarının olağan olduğunu söyleyen yöneticiler, anahtar teslim satış fiyatlarına en az yüzde 116 oranında vergi uygulanması nedeniyle fiyatların olması gerekenden fazla arttığına dikkat çekiyor.

Örneğin vergisiz fiyatı 500 bin TL olan bir otomobil için önce yüzde 80 ÖTV, ardından ÖTV’li fiyata yüzde 20 KDV uygulanıyor. Bu durumda arabanın fiyatı 1 milyon 80 bin TL oluyor. Bu otomobilin vergisiz fiyatındaki yüzde 5 artışla taban fiyatı 525 bin TL, vergili fiyatı ise 1 milyon 134 bin TL oluyor. Yani 25 bin TL’lik artışın anahtar teslim satış fiyatına etkisi 54 bin TL oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking