Güncel Haberler

Eski Pakistan Başbakanı Han’a bir ceza daha: Hukuksuz evlilikten 7 yıl

Yargıçlar, Bibi’nin eski kocasından boşandıktan sonra beklemesi gereken 3 ayı doldurmadan Han’la evlenerek yasayı ihlal ettiği sonucuna vardı.

REKLAM

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, 10 ve 14 yıl hapis cezasına ek olarak 7 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı. Son ceza ise Khan’ın eşi Büşra Bibi’ye de “yasadışı evlilik” suçlamasıyla verildi.

Bu ay yapılacak seçimlere katılmaktan men edilen ve cezaevinde bulunan eski Pakistan Başbakanı Khan’a bir ceza daha verildi.

Eşi Bibi ile birlikte “yasadışı evlilik” suçlamasıyla yargılanan çift, mahkemece suçlu bulundu. Yargıçlar, Bibi’nin eski kocasından boşandıktan sonra beklemek zorunda kaldığı 3 ayı doldurmadan Han ile evlenerek yasayı ihlal ettiği sonucuna vardı.

Mahkeme iki eşe 7’şer yıl hapis cezası verirken, Büşra Bibi’nin cezası ev hapsine çevrildi.

Eski başbakana hapis cezası

Pakistan’da iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana hakkında çok sayıda dava açılan Khan, son 10 günde 3 ayrı davadan hapis cezasına çarptırıldı.

8 Şubat’ta ülke seçimlerine katılmaktan men edilen ve yolsuzluk suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırılan Han, ilk olarak “devlet sırlarını ifşa etmek” suçundan suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bir başka mahkeme, eski Başbakan İmran Khan ve eşi Bushra Bibi’yi, başbakanlık döneminde aldıkları hediyelerin ayrıntılarını açıklamadıkları ve sattıkları gerekçesiyle 14 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Han, 5 Ağustos 2023’te tutuklandı

Eski Başbakan İmran Han, yargılandığı yolsuzluk davasında mahkemenin verdiği tutuklama kararının ardından 5 Ağustos 2023’te polis tarafından yakalanarak cezaevine gönderildi.

Han’a yargılandığı yolsuzluk davasında verilen 3 yıl hapis cezası 29 Ağustos 2023’te ertelendi ve eski başbakan kefaletle serbest bırakıldı.

Ancak 30 Ağustos 2023’te Hakim Abul Hasnat Zulkarneyn, savcılığın talebi üzerine “devlet sırlarını ifşa etmek”le suçlanan Khan’ın tutukluluk süresini uzattı.

Eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de 19 Ağustos 2023’te İslamabad’daki evinden yakalanarak benzer bir iddiayla cezaevine gönderildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş