Güncel Haberler

Expo 2030’a Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ev sahipliği yapacak

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Suudi Arabistan, Expo’nun başkentine 40 milyon ziyaretçi getirmesini umuyor.

REKLAM

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, İtalya’nın Roma ve Güney Kore’nin Busan kentlerini geride bırakarak Expo 2030’a ev sahipliği yapma hakkını kazandı.

Riyad, Paris merkezli Bureau International des Expositions üyelerinin kapalı oturumunda yapılan oylamada 119 oydan 165’ini alarak birinci oldu. Yapılan oylamada Güney Kore’nin liman kenti Busan 29, Roma ise 17 oy aldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan, “Beklentileri karşılamaya ve olağanüstü bir fuar sunmaya kararlıyız” diyerek, oylamayı “uluslararası toplumun sunabileceklerimize olan güveninin bir ifadesi, aynı zamanda vizyonumuzla da uyumlu” olarak nitelendirdi. 2030 yılı ve dünyadaki tüm ülkeler için refaha giden ortak yol olarak desteklediğimiz şey.” Buna her şeyle uyumluluğunun bir göstergesi olarak değer veriyordu.

Suudi Arabistan’ın planları arasında büyük bir toplu taşıma ağı ve halka açık parklar, elektronik oyun tesisleri, büyük ölçekli sahneler ve spor sahalarıyla fütüristik, dairesel bir alan yer alıyor. Proje aynı zamanda doğal ekosistemleri korumak için “yenilikleri hızlandırmaya” da odaklanıyor.

Prens Faysal, “Riyad Expo 2030’un mirası binaların ötesine geçecek” diyerek şunları ekledi: “Dünyayı birleştiren bir yolculuktan, bir yolculuktan bahsediyoruz… Bu bizim mirasımız olacak; daha parlak, daha parlak ve daha müreffeh bir gelecek için birlikte çalışmak.” gelecek.”

Suudi Arabistan, Expo’nun başkentine 40 milyon ziyaretçi getirmesini umuyor.

Riskler yüksek olduğundan her şehir, dünya çapındaki etkinliğin haklarını kazanmak için benzersiz vizyonlar ve iddialı vaatlerle kampanya yürüttü.

Suudi Arabistan, Eyfel Kulesi yakınlarında bir “Riyad 2030” sergisini ve Paris genelinde kapsamlı reklamları içeren büyük bir pazarlama kampanyası başlattı.

Krallığın ekonomisini çeşitlendirmeyi ve uluslararası itibarını artırmayı amaçlayan Suudi teklifi, başta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olmak üzere resmi destek aldı.

Pek çok insan hakları savunucusu, ülkenin insan haklarını ihlal ettiği iddiaları nedeniyle Riyad’ın adaylığını kınamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş