Güncel Haberler

Fransa’da horozların kırsal bölgelerde ‘vakitsiz’ ötme hakkını koruyan yasa kabul edildi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Yeni “Kırsal Sesler ve Kokular Yasası”, mevcut çiftlikleri bölgeye gelen yeni sakinlerden daha da korumayı amaçlıyor.

REKLAM

Fransa’nın kırsal bölgelerine taşınan ve horoz ötüşlerinden, köpek havlamalarından, tarım makinelerinin gürültüsünden veya gübre kokusundan rahatsız olan kişilerin şikayette bulunması artık o kadar kolay olmayacak.

Fransız parlamentosu, komşular arasındaki çatışmaları sınırlamayı ve “yeni kırsal sakinlerin” çiftçilere karşı “zararlı” davalar açmasını engellemeyi amaçlayan bir yasayı kabul etti.

İktidarın milletvekili Nicole Le Peih’in sunduğu ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümeti tarafından desteklenen tasarı, 78 lehte, 12 aleyhte oyla kabul edildi ve oylanmak üzere Senato’ya gönderildi.

Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, çiftçi platformu sosyal sitesinde yaptığı paylaşımda, “Bu yasa, işi yalnızca bizi beslemek olan çiftçilere karşı açılan zararlı davalara son verecek. Bu, sağduyuya dayalı bir öneri, çiftçilerin sağduyusu” dedi. medya. X.

Fransa ve komşu ülkeleri, çiftçiler ve yeni komşuları arasında uzun bir çatışma geçmişine sahip.

BFMTV‘a göre, yaklaşık 500 çiftçi şu anda çiftliklerinden yayılan gürültü veya kokulardan rahatsız olan komşuları tarafından açılan davalarla karşı karşıya bulunuyor.

2019 yılında, Nouvelle-Aquitaine bölgesindeki Saint-Pierre-d’Oleron adasında yaşayan horoz Maurice’in, sahibinin onu susturmak için açtığı davayı kazanmasının ardından “erken” ötmeye devam etmesine izin verilmişti.

Yeni yasa daha geniş kapsamlı ve hiçbir sakinin yasayı, kendisi gelmeden önce orada çalışan çiftçilerin faaliyetlerine karşı çıkmak için kullanamayacağını öngörüyor.

Yani yeni komşu, daha önce yapılan bir faaliyetten rahatsız olursa şikâyette bulunamayacaktır.

Nicole Le Peih, “Bunun aynı zamanda ülke genelinde tek tip uygulamayı sağlamanın da bir yolu olduğunu” vurgulayarak, ancak mahalledeki “anormal rahatsızlıklardan” sorumlu olanlara “açık çek” verilmeyeceğinin altını çizdi.

Şikayet konusu faaliyetin özellikle çevresel konularda mevzuata veya düzenlemelere uygun olmaması durumunda faaliyeti yürüten kişi cezai yaptırımların hedefi olmaya devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking