Güncel Haberler

Hamas: İsrail ile müzakere şu anda mümkün değil

Hamas: Şimdiki hedefimiz işgalin Gazze’deki halkımıza karşı doğrudan sivillerin evlerini hedef alan katliamlara dönüşmesini önlemek için mümkün olan her şeyi yapmak

REKLAM

Filistinli Hamas grubu, düşmanlıklar devam ettiği sürece İsrail ile şu anda hiçbir müzakerenin mümkün olmadığını duyurdu.

Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Hamas’ın Siyasi Büro ve Ulusal İlişkiler Ofisi Başkanı Hüsam Badran AFP’ye yaptığı açıklamada, askeri operasyon devam ediyor ve İzzeddin el Kassam Tugayları (Hamas’ın askeri kanadı) önderliğindeki direniş halkımızın haklarını savunmaya devam ediyor, bu nedenle şu anda mahkumlar veya başka bir konuda İsrail ile herhangi bir müzakere mümkün değil.” dedi.

Bölgedeki Filistin halkını korumak için çalışacaklarını kaydeden Badran, “Şimdiki hedefimiz işgalin Gazze’deki halkımıza karşı doğrudan sivillerin evlerini hedef alan katliamlara dönüşmesini önlemek için mümkün olan her şeyi yapmak.” diye konuştu.

Gerilim nasıl tırmandı?

Cumartesi sabahı İsrail ablukası altındaki Gazze’den İsrail’e atılan binlerce roketle mayıs ayındaki çatışmaların ardından varılan ateşkes sona ermiş oldu.

Gazze Şeridi’ni 2007’den beri kontrol eden Hamas’ın silahlı kanadı İzeddin el Kassam Tugayları, İsrail’e karşı “El Aksa Tufanı Operasyonu” başlattığını ve 5 binden fazla roket attığını duyurdu.

İsrail ordusu, sürpriz ve benzeri görülmemiş saldırıyla tetiklenen savaşın üçüncü günü olan pazartesi, Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’nin tamamen kuşatılması emrini verdi.

Her iki taraftan da 1200’ün üzerinde can kaybı var

Çatışmaların başlamasından bu yana her iki taraftan da 1.200’den fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Gazze’yi kontrol eden Hamas’ın silahlı kanadı olarak bilinen Kassam Tugayları ya da tam adıyla İzzeddin el-Kassam Tugayları, adını İngiliz sömürgeciliğine karşı mücadele verirken hayatını kaybeden Suriye asıllı Filistin lideri Şeyh İzzeddin El-Kassam’dan alıyor.

Kassam Tugayları, 30 bin civarında silahlı üyesi olan 6 tugaydan oluşuyor. Bu tugaylar da kendi içinde farklı birimlere bölünüyor.

İsrail-Hamas savaşıyla ilgili son gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking