Güncel Haberler

Hizbullah: Yeni silahlar kullanıyoruz, İsrail: Beyrut’u Gazze’ye çeviririz

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, cumartesi günü İsrail askeri karakoluna Burkan roketi ateşlediğini ve roketin 300 ile 500 kg arasında savaş başlığı taşıyabileceğini söyledi. ileri karakollar.” dedi.

REKLAM

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah yaptığı açıklamada, örgüt savaşçılarının İsrail sınırında devam eden çatışmalarda ağır savaş başlığı füzeleri de dahil olmak üzere yeni silahlar kullandığını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İran destekli Hizbullah’ı tehdit ederek, “Beyrut’un Gazze ile aynı kaderi paylaşabileceğini” söyledi.

İsrail’e sınırda baskı yapmaya devam edeceklerini belirten Nasrallah, şöyle konuştu: “Geçen hafta Lübnan cephesindeki direniş eylemleri operasyon sayısı, hedef sayısı ve kullanılan silah sayısı açısından güçlendi. Lübnan’daki direniş tarihinde, İsrail hedeflerine saldırmak için kamikaze insansız hava araçlarını kullanıyoruz.” dedi.

Nasrallah, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısını durdurabilecek tek ülkenin ABD olduğunu ancak Washington’un bunu yapmadığını kaydetti.

Cumartesi günü sınırdaki İsrail askeri karakoluna Burkan roketi attığını iddia eden Nasrallah, roketin 300 ile 500 kilogram arasında savaş başlığı taşıyabileceğini belirterek, “Yarım ton Patlayıcı atıldığında ne olacağını tahmin edersiniz.” İsrail ileri karakollarına saldırın.”

Hizbullah lideri, örgütün artık İsrail’e “günlük olarak” derin keşif İHA’ları gönderdiğini, bunların bir kısmının kuzey İsrail’deki Hayfa, Acre ve Safed’e ulaştığını söyledi.

Nasrallah konuşmasında İsrail’e yönelik saldırılarda Rus yapımı Katyuşa füzelerini kullandıklarını da söyledi.

İsrail Savunma Bakanı: Beyrut’u Gazze’ye benzeteceğiz

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İran destekli Hizbullah’ı tehdit etti.

Gallant, Hizbullah’ın Lübnan’ı savaşa sürüklemesi halinde “Beyrut’un Gazze ile aynı kaderi paylaşabileceğini” söyledi.

İsrailli bakan, Lübnan sınırına yakın bir noktaya yaptığı ziyarette, “Gazze’de yaptığımızın aynısını Beyrut’ta da yapabiliriz. Hizbullah bu tür hataları yaparsa, bedelini ilk ödeyecek olanlar Lübnan vatandaşları olacaktır” dedi. dedi.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş devam ederken Hizbullah, Lübnan sınırında İsrail’e yönelik küçük çaplı saldırılar gerçekleştiriyor. İki taraf topyekun bir savaşa girmedi.

AFP’ye göre, çatışmaların başlamasından bu yana İsrail saldırılarında çoğunluğu Hizbullah üyesi 91 kişi öldürüldü.

Öte yandan Lübnan parlamentosu başkanı Nebih Berri liderliğindeki Şii Emel hareketinin açıklamasında, İsrail’in Lübnan’ın güneyine yönelik saldırısında grubun savaşçılarından birinin hayatını kaybettiğini okuyoruz. İsrail tarafında ise 6 asker ve 2 sivil hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking