Güncel Haberler

İsrail gece boyunca Gazze ve Lübnan’ı vurdu; Netanyahu, savaş kabinesini toplantıya çağırdı

İsrail, pazartesi günü erken saatlerde Gazze’ye hava saldırıları düzenledi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, üst düzey generalleri ve savaş kabinesini toplantıya çağırdı.

REKLAM

İsrail, pazartesi günü erken saatlerde Gazze’ye hava saldırıları düzenledi; uçaklar gece boyunca güney Lübnan’ı vurdu.

Gazze’deki sağlık yetkilileri, iki hafta süren İsrail bombardımanında en az 4 bin 600 kişinin öldüğünü açıkladı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, tırmanan çatışmayı değerlendirmek üzere üst düzey generalleri ve savaş kabinesini toplantıya çağırdı. 

Filistin medyasına göre Gazze’nin kuzeyindeki Jabalia mülteci kampı yakınlarındaki bir eve düzenlenen saldırıda birkaç Filistinli öldü, diğerleri de yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı Batı Şeria’da Ramallah yakınlarındaki Jalazone mülteci kampında iki kişinin öldürüldüğünü duyurdu. 

İsrail uçakları Lübnan’da “İsrail’e tanksavar füzeleri ve roketler fırlatmayı planlayan” iki Hizbullah hücresini vurdu. İsrail ordusu ayrıca bir yerleşke ve bir gözlem noktası da dâhil olmak üzere Hizbullah’a ait diğer hedeflerin de vurulduğunu duyurdu. Hizbullah, yaptığı açıklamada bir savaşçısının öldürüldüğünü kaydetti.

Hamas lideri, İran Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hamas’tan yapılan açıklamada, liderleri İsmail Haniye ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan’ın yaptıkları telefon görüşmesinde İsrail’in Gazze’de işlediği “acımasız suçları” durdurmanın yollarını ele aldıkları belirtildi.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, uluslararası toplumu İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmaya ve bölgeye gelen yardımlara izin vermek üzere “birleşik bir cephe” oluşturmaya çağırdı.

“Geniş çaplı kara çatışması riski var”

İsrail, Hamas’ı “yok etmeyi” amaçlayan kara harekâtı için Gazze’nin etrafına tanklar ve askerler yığdı.

Hafta sonu Washington, bölgedeki ABD çıkarları için önemli bir risk uyarısı yaptı ve gelişmiş hava savunma sistemlerinin yeni bir konuşlandırmasını duyurdu. 

Bu adım İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir Orta Doğu çatışmasına dönüşebileceği korkusuna neden oldu. 

Pentagon, İran’a bağlı güçlerin saldırılarını caydırmaya yardımcı olmak için iki uçak gemisi, destek gemileri ve yaklaşık 2,000 deniz piyadesi de dahil olmak üzere önemli miktarda deniz gücünü Orta Doğu’ya gönderdi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Gördüğümüz şey bölgedeki birliklerimize ve halkımıza yönelik saldırıların önemli ölçüde artma ihtimalidir” dedi.

Bölgeyi ziyaret eden Çin’in Orta Doğu özel temsilcisi Zhai Jun, geniş çaplı bir kara çatışması riskinin arttığını ve bölgedeki çatışmaların yayılmasının “endişe verici” olduğu kaydetti. 

Reuters’a konuşan İranlı güvenlik yetkilileri İran’ın stratejisinin Tahran’ı da içine çekecek büyük bir tırmanıştan kaçınmak olduğunu söyledi.

Suriye devlet medyası, İsrail füzelerinin pazar günü Şam ve Halep uluslararası havaalanlarını vurduğunu, her ikisinin de hizmet dışı kaldığını ve iki çalışanın öldüğünü duyurdu. 

İsrail Savunma Bakanı: Gazze harekatı 3 ay sürebilir

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze harekatıyla ilgili “Bir ay, iki ay ya da üç ay sürebilir ama sonunda Hamas kalmayacak” dedi.

Kara harekatına “yakında” başlayacaklarını belirten Gallant, “Bu Gazze içindeki son harekatımız olacak, sonrasında Hamas olmayacak” diye konuştu. 

Bu arada İsrail ordusunda yaklaşık 300 bin yedek asker göreve başladı. 

REKLAM

Gazze’ye ulaşan yardımlar

Beyaz Saray, 14 yardım kamyonundan oluşan ikinci konvoyun pazar gecesi kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne açılan Refah sınır kapısından giriş yaptığını kaydetti. 

Açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ile Netanyahu’nun yaptıkları telefon görüşmesinde “bu kritik yardımın Gazze’ye akışının devam edeceğini” teyit ettikleri belirtildi. 

BM insani yardım ofisi, şu ana kadar Gazze’ye ulaşan yardım miktarının çatışmalardan önceki günlük ortalamanın sadece yüzde 4’ü olduğunu bildirdi. Gıda, su, ilaç ve yakıt stoklarının tükenmesi nedeniyle bunun ihtiyaç duyulanın çok altında olduğu ifade edildi. 

Telefon diplomasisi

Biden ayrıca pazar günü Netanyahu ve Papa Francis ile telefon görüşmeleri yaptı, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya liderleriyle Gazze’ye yardım ulaştırılması ve çatışmanın yayılmasının önlenmesi konusunda konuştu. 

İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediklerini ifade eden liderler, sivillerin korunması da dâhil olmak üzere uluslararası insancıl hukuka uyulması çağrısında bulundu.

REKLAM

Netanyahu da pazar günü geç saatlerde Fransa, İspanya ve Hollanda liderleriyle telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin Pazartesi günü, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Salı günü İsrail’i ziyaret etmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş