Güncel Haberler

Maldivler’de Çin yanlısı Muhammed Muizzu seçimleri kazandı

Siyasi gözlemciler tarafından “Çin yanlısı” olarak tanımlanan mevcut Başkan Muhammed Muizzu, göreve geldiği ilk gün Hindistan'dan askerlerini adadan çekmesini istedi.

REKLAM

Medyada yer alan ilk sonuçlara göre Maldivler'de hafta sonu yapılan parlamento seçimlerini, Çin yanlısı politikalarıyla öne çıkan Başkan Mohammed Muizzu'nun da dahil olduğu Ulusal Halk Kongresi (PNC) kazandı.

Ulusal medyada yer alan ilk sonuçlara göre Ulusal Halk Kongresi, 93 sandalyeli parlamentonun 70 sandalyesini elde etti.

Bu sayede PNC, Çin ve Hindistan'ın yakından takip ettiği ve parlamentoda iktidar için mücadele ettiği adadaki seçimlerde mutlak kontrolü ele geçirdi.

Önceki parlamentoda 65 sandalyeye sahip olan eski cumhurbaşkanı İbrahim Muhammed Salih'in liderliğindeki Maldiv Demokrat Partisi (MDP) 15 sandalye kazanmayı başardı.

Mihaaru.com haber sitesine göre, mevcut sonuçlar ışığında Hindistan yanlısı olduğu düşünülen Salih'in partisi ağır bir yenilgiye uğradı.

Resmi sonuçların Pazartesi günü ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.

21 Nisan Pazar günü yapılan parlamento seçimlerine bağımsız gruplar ve altı siyasi parti katıldı.

Seçim, Hint Okyanusu'ndaki stratejik konuma sahip takımada ülkesinde nüfuz sahibi olmak için yarışan bölgesel güçler Hindistan ve Çin tarafından yakından izlendi.

Yaklaşık 284 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, 93 milletvekili için 368 aday yarıştı.

Muizzu'nun geçen yıl cumhurbaşkanı seçilmesi, Çin yanlısı bir duruş sergilemesi ve Maldivler'deki adacıklardan birinde konuşlanmış Hint askerlerini uzaklaştırmak için çalışmasıyla Yeni Delhi ile Pekin arasındaki rekabet her geçen gün yoğunlaşıyor.

17 Kasım 2023'te oyların %54'ünü alarak cumhurbaşkanı seçilen Muizzu, başkanlık kampanyasını Hindistan'ın Maldivler'deki etkisini azaltmaya odakladı.

Seçim sloganı “Hindistan dışarı” idi.

Siyasi gözlemciler tarafından “Çin yanlısı” olarak tanımlanan Başkan Muhammad Muizzu, göreve geldiği ilk günde Hindistan'a askerlerini adadan çekme çağrısında bulundu.

Muizzu, göreve başlamadan önce verdiği röportajlarda tüm Hint birliklerinin Maldivler'den ayrılması gerektiğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş