Güncel Haberler

Netanyahu ile Biden, Gazze’nin güneyine su verilmesi için anlaştı

İsrail Enerji Bakanlığı Gazze’nin güneyine su tedarikinin yeniden başlayacağını duyurdu.

REKLAM

İsrail Enerji Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden arasında varılan anlaşmaya göre Gazze’nin güneyinde bazı kesimlere su tedarikinin yeniden başlayacağını duyurdu.

Enerji Bakanı Israel Kantz kararın İsrail’in Hamas’ın bulunduğu bölgeye sıkı ambargo uygulamaya dair politikasıyla uyumlu olduğunu bildirdi.

Kantz, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Başbakan Netanyahu ve Başkan Biden arasında mutabık kalınan Gazze Şeridi’nin güneyinde suların açılması kararı, sivil nüfusun Gazze Şeridi’nin güneyine itilmesi sonucunu doğuracak ve Gazze üzerindeki elektrik, su ve yakıt alanlarındaki genel kuşatmanın sıkılaştırılmasını mümkün kılacak ve IDF’nin (İsrail Savunma Bakanlığı) Nazi Hamas altyapısına operasyon yapmasını ve yok etmesini kolaylaştıracaktır”. diye yazdı.

İsrail, 7 Ekim’de Hamas militanlarının ülke topraklarındaki saldırısının ardından Gazze şeridini tam abluka altına almış ve bölgeye elektrik ve su dağıtımını kesmişti. 

Birleşmiş Milletler, insani yardım ve insan hakları grupları ile birçok ülke, İsrail’e su ve elektrik kesintisini “insani krize” yola açarak sivilleri hayati tehlikeye attığı uyarısında bulunuyordu.

Hamas’ı “yeryüzünden sileceğini” belirten İsrail hükümeti kara harekatına hazırlanırken sivil kayıpların önüne geçmek amacıyla Gazzelilerden bölgenin kuzeyini boşaltmaları ve güneye gitmeleri talimatını vermişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking