Güncel Haberler

Pakistan seçimleri: Hapisteki İmran Han’ın müttefiklerinden sürpriz zafer

Şu ana kadar açıklanan seçim sonuçlarına göre eski Başbakan İmran Han’ın partisinin desteklediği bağımsız adaylar parlamentoda çoğunluğu elde etti.

REKLAM

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han’ın partisine bağlı politikacılar, “askeri baskılara rağmen” ülkedeki seçimlerde en fazla sandalyeyi kazandı.

Seçim Komisyonu’nun aldığı karar nedeniyle PTI adaylarının parti adı veya sembolü altında kampanya yapmasına izin verilmediğinden adaylar bağımsız olarak kayıt yaptırarak seçimlere katıldı.

On yıldan fazla hapis cezasına çarptırılan Han’ın partisi Pakistan Tehriki-İnsaf (PTI) tarafından desteklenen adaylar, üç kez başbakan olan Navaz Şerif’in partisi Müslüman Birliği’nin parlamentoda kolay bir çoğunluk elde edeceği yönündeki beklentilere meydan okudu. Perşembe günkü seçim. seçimler.

Sandalyelerin dağıtımı

Ülke çapındaki seçmenlerin PTI ve Khan’ı desteklemek için benzeri görülmemiş sayılarda sandık başına gittiği seçimde oyların dörtte üçünden fazlası sayıldı.

Sonuç olarak PTI destekli adaylar, dolandırıcılık iddialarına rağmen çarpıcı bir zafer elde etti ve 90’dan fazla sandalye kazandı. 265 sandalyeli parlamentodan Müslüman Birliği 69 milletvekili seçebildi ve Bilawal Butto liderliğindeki Pakistan Halk Partisi 52 milletvekili seçebildi.

Ancak analistler, PTİ’nin mutlak çoğunluk olmadan hükümet kurmasının pek mümkün olmayacağına inanıyor.

Navaz Şerif’in koalisyonuna diğer partilere davet

Öte yandan seçim öncesi anketlerde önde giden Başbakan Navaz Şerif ise istediği başarıyı elde edememesine rağmen zaferini ilan etti. Ancak PTI liderleri, zafer ilan etmesine rağmen Şerif’in hükümet kurma hakkının olmadığını savunuyor.

Şerif, zafer konuşmasında siyasi partilere seslenerek, çoğunluğu oluşturabilecek bir hükümet kurmak için koalisyon kurmaya çağrıda bulundu.

Söz konusu iktidar koalisyonunun Şerif’in Müslüman Birliği’nin yanı sıra Pakistan Halk Partisi ve İslam Ulema Derneği gibi daha küçük partilerden oluşması bekleniyor. Bu öneriye PTI’nın dahil edilmediğine inanılıyor.

Aynı partiler 2020’de de koalisyon kurmuş, iki yıl sonra başbakan olduğunda Khan’ı devirmiş ve 16 ay boyunca hükümette kalmış, bu süre boyunca ülkede devam eden ekonomik kriz nedeniyle büyük ölçüde sevilmeyen bir parti olmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş