Güncel Haberler

Papa Francis mezar yerini Vatikan yerine değil Roma’dan seçti

Son dönemde sağlık sorunları yaşayan 87 yaşındaki Papa Francis, öldüğünde Roma’daki Santa Maria Maggiore’ye gömülmek istediğini söyledi.

REKLAM

Papa Francis, Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndaki seleflerinin yanına gömülmek yerine Roma’daki bir bazilikaya gömülmek istediğini söyledi.

Bu hafta sonu 87 yaşına girecek olan Papa, “Yer zaten hazırlandı. Santa Maria Maggiore’ye gömülmek istiyorum” dedi.

Böylece Francis, 100 yıldan fazla bir süre sonra Vatikan’ın dışına gömülen ilk papa olacak.

Son olarak 1903’te ölen Leo XIII, Roma’daki St. John Lateran Bazilikası’ndaki Aziz Petrus Kilisesi’nin dışına gömüldü.

Papa Francis geçtiğimiz günlerde Dubai’deki COP28 iklim görüşmelerine yaptığı ziyareti bronşit nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı.

Meksikalı yayın kuruluşu Televisa’nın N+ yayın hizmeti hakkında konuşan Papa, 2024’te Belçika’yı ziyaret etmeyi planladığını söyledi; Memleketi Arjantin ve Polinezya’ya da gitmek istediğini kaydetti.

Roma’nın dört papalık bazilikasından biri olan Santa Maria Maggiore, Francis’in “özel bir bağ” hissettiğini söylediği yer.

Papa olmadan önce Roma’yı ziyaret ettiğinde sık sık pazar günleri buraya gelen Francis, Vatikan’a seçildiği 2013’ten bu yana yolculuğunun öncesinde ve sonrasında bazilikada dua ediyordu.

istifa edebilir

Resmi Vatikan Haberleri medyasına göre, bazilikada önceki yedi papa gömülmüştü.

Alman Papa Benedict XVI, 2013 yılında Orta Çağ’dan bu yana istifa eden ilk papa oldu.

31 Aralık 2022’de hayatını kaybeden Benedict, Francis’in düzenlediği cenaze töreninin ardından Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’na defnedildi.

Francis, artık görevlerini yerine getirememesi durumunda Benedict’in örneğini takip etmeye istekli olduğunu söyledi ancak istifanın papalar için “normal bir şey” haline gelmemesi gerektiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking