Güncel Haberler

RTÜK, futbol programlarına el attı! Artık izin verilmeyecekSüper Lig

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), spor yayınlarında “dikkatli dil” kullanılmasına ilişkin “ana karar”ı oybirliğiyle aldı.

RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, Olağanüstü Üst Kurul’un aldığı ilke kararında, sporun evrensel değerlerine saygı göstermek ve olumlu bir atmosfer yaratmak için barışçıl ve şiddet içermeyen bir dil kullanılması gerektiği vurgulandı. Spor Dalları.

Sporun güzelliğini ön planda tutan içeriklere yer verilmesi kararında şu ifadelere yer verildi:

“Sporda şiddet konusu ülkemizin gündeminde önemli bir yer tuttuğundan, söz konusu programlarda hakemlerin, hakemleri atayan kurulların ve federasyon liderlerinin kararlarına ilişkin yorumlarda, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’da belirtildiği üzere dikkatli bir dil kullanılmalı ve eleştiri sınırları aşılmamalıdır. “Kişilik haklarının ihlal edilmemesi, hakaret ve iftiraya yer verilmemesi ve yayınlar doğruluk ve doğruluk ilkeleri çerçevesinde tutulur.”

“OLUMSUZ KAVRAMLARLA ANILDI”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bazı spor programlarında federasyon yetkililerine, kulüp yöneticilerine, futbolculara ve hakemlere yönelik provokatif, sağduyudan uzak, fanatizm içeren, kuralların ötesinde argo ve kaba ifadeler yer aldığının tespit edildiğini belirtti. eleştirinin sınırları

Reyting endişesi nedeniyle kişilerin özel hayatlarına ilişkin çeşitli iddiaların ortaya atıldığını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Bu tür iddialar, destekledikleri takımların beklenen sonuçları alamamaları durumunda hakemleri hedef alarak hakemlere yönelik toplu şiddete ve Türk sporu açısından olumsuz kavramlara yol açmaktadır. ” hatırlanmasına vesile olur.” dedi.

Sporda şiddetin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Şahin, şiddet uygulayan herkese karşı çıkılması gerektiğini vurguladı.

“SINIR KOYMAK KAÇINILMAZ”

Ekran_1

Şahin, açıklamasında şunları söyledi: “Şiddet uygulayan, şiddet uygulayan ister taraftar olsun, ister kulüp yetkilileri, ister basın olsun, bunların millet olarak tam bir tepkiyle karşılanması gerekir.”

“Özellikle bazı medya kuruluşlarında ve medya kuruluşlarında yer alan, sınırları aşan, ne insani değerlerle ne de yayın ilkeleriyle bağdaşmayan, kalitesiz programlara hukuk çerçevesinde sınırlama getirilmesi kaçınılmazdır. Limitlerini aşan yayınlar her şeyden önce prestijli spor camiasına zarar verir.Futbol seyircisi bu tür programları hak etmez.

Sezon başından bu yana hem TFF hem de Üst Kurulumuz spor yayınlarına ilişkin samimi ve yapıcı uyarılarda bulundu. Ancak bu uyarıların dikkate alınmadığının tespit edilmesi üzerine spor yayınlarını prensipte bağlayacak, 6. Kanun kapsamında lisansın iptali dahil her türlü yaptırımın uygulanabileceği bir karar alınması gerekti. 6112.”

Gerçek zamanlı puanlama
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbulspor yönetimi, Trabzonspor maçında hakem kararlarını protesto etmek için takımı sahadan çekti!İstanbulspor yönetimi, Trabzonspor maçında hakem kararlarını protesto etmek için takımı sahadan çekti!
“Bursaspor için ölümü göze aldım”“Bursaspor için ölümü göze aldım”
Galatasaray, Sparta Prag turunu yenebilecek mi?Galatasaray, Sparta Prag turunu yenebilecek mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş