Güncel Haberler

Şi Cinping’den Paris Olimpiyat Oyunları süresince ‘küresel ateşkes’ çağrısı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Fransa'ya resmi ziyarette bulunan Xi, Paris'te düzenlediği basın toplantısında Çin'in Ukrayna'daki savaşta “barışın sağlanmasında aktif rol oynadığını” söyledi.

REKLAM

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin bir sonraki Olimpiyat Oyunları sırasında küresel bir “savaşı” durdurmak için Fransa ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Fransa'ya resmi ziyarette bulunan Xi, Paris'te düzenlediği basın toplantısında Çin'in Ukrayna'daki savaşta “barışın sağlanmasında aktif rol oynadığını” söyledi.

“Bugün dünya pek barışçıl değil. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ve önemli sorumlu bir ülke olarak Çin, küresel ateşkes ve savaşın durdurulmasını desteklemek için Paris Olimpiyatlarını bir fırsat olarak değerlendirmek üzere Fransa ile işbirliği yapmaya hazır. oyunlar.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da toplantıda yaptığı konuşmada mevkidaşı ile aynı mesajı vererek “Tüm savaş alanlarında olimpik ateşkes” çağrısında bulundu.

ticari anlaşmazlıklar

İki lider arasındaki görüşmelerin gündeminde ticaret konuları ön sıralarda yer alırken Macron, Çin'in ticaret uygulamalarını korumacı politikaları ve Çinli şirketlere büyük sübvansiyon desteği nedeniyle eleştirdi.

Macron ayrıca Paris'in, Çin'in başta Fransa olmak üzere Avrupa'da üretilen konyaklara yönelik anti-damping soruşturması konusundaki endişelerini ve Fransız kozmetik ürünlerine ilişkin gerginlikleri de dile getirdi.

Ukrayna-Rusya savaşıyla ilgili olarak Fransız lider, Çin'in “Moskova'ya silah veya yardım satmaktan kaçınma ve Pekin tarafından hem sivil hem de askeri alanda kullanılan çift kullanımlı ürünlerin ihracatını sınırlandırmak için tek bir çerçeve oluşturma” konusundaki kararlılığını memnuniyetle karşıladığını ifade etti. küreler.” “

Çin, Ukrayna ihtilafında tarafsız olduğunu iddia etse de Xi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ülkeyi işgal etmeden önce hükümetlerinin “sınırsız bir dostluğa” sahip olduğunu açıklamıştı. ABD istihbarat yetkilileri ayrıca Çin'in Rusya'ya savunma sanayini ayakta tutmak için gerekli bileşenleri ve diğer malzemeleri sağladığını söyledi.

Paris'te Xi ile görüşen bir diğer lider ise Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen oldu. AB yönetiminin, Çin'in “yoğun sübvansiyonlu imalat sektörü ve adil olmayan ticaret uygulamalarının” Avrupa'nın yerel sanayilerini boğmasını önlemek için çevrilmemiş taş bırakmayacağını belirten Von der Leyen, AB'nin şimdiye kadar görülen en güçlü açıklama olan Pekin ile potansiyel bir savaş ticaretine hazırlandığını söyledi. . Net sinyal verdi.

Von der Leyen gazetecilere verdiği demeçte, “Ticaretin adil olması için birbirlerinin pazarlarına erişimin de karşılıklı olması gerekir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking