Güncel Haberler

Taliban: Kızlar medreselerde eğitim alıyor

Taliban, her yaştan Afgan kız çocuğunun, geleneksel olarak yalnızca erkek çocuklara ayrılan dini okullarda eğitim görebileceğini duyurdu.

REKLAM

Eğitim Bakanlığı sözcüsü Mansor Ahmad AP’ye yaptığı açıklamada, kızların devlet kontrolündeki veya özel medreselerde eğitim görebileceğini söyledi.

Açıklamadan bir gün önce BM özel elçisi Roza Otunbayeva, Güvenlik Konseyi’ne ve gazetecilere, Birleşmiş Milletler’in kızların medrese olarak bilinen İslami okullarda okuyabileceğine dair “giderek daha fazla anekdotsal kanıt” elde ettiğini söyledi.

Ancak Otunbayeva, medresenin ne olduğunun, modern eğitim konularının öğretilmesine olanak tanıyan standart bir müfredatın olup olmadığının ve okullarda kaç kız çocuğunun eğitim görebileceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Taliban, kızların ve kadınların üniversite de dahil olmak üzere altıncı sınıfın ötesinde eğitim almasını yasakladığı için dünya çapında kınandı.

Medreseler altıncı sınıftan sonra kızların her türlü eğitimi alabileceği az sayıdaki seçeneklerden biri haline gelmiştir.

Eğitim Bakanlığı sözcüsü Mansor Ahmad da hükümet kontrolündeki medreselerde kızlar için yaş sınırının bulunmadığını söyledi.

Ancak Ahmed, “Eğer sınıfa uygun yaşta değilse ve çok yaşlıysa, buna izin verilmiyor” dedi.

Afgan yetkili, “Medreselerin okullarla aynı prensiplere sahip olduğunu ve yaşlı kadınların küçük sınıflara girmesine izin verilmediğini” söyledi.

Afganistan’da 13 bin 500’ü devletin kontrolünde olmak üzere yaklaşık 20 bin medrese bulunuyor.

Camilerde veya evlerde özel medreselerin faaliyet gösterdiğini söyleyen Ahmed, ülkede medreselerde kaç kız çocuğunun eğitim gördüğü veya yasaklardan bu yana bu sayının artıp artmadığı konusunda ayrıntı vermedi.

Afganistan’da iktidara gelen Taliban geçen yıl kız öğrencilerin üniversite eğitimini yasaklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking