Güncel Haberler

Ülke geneli ortak sınav soru ve cevapları yayımlandı

Bakanlığın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, ülke çapındaki ortak yazılı sınavlar sorunsuz geçti.

Akademik yılın ikinci döneminin ilk yazılı sınavları 26 Mart’ta yapılacak. 2023-2024 6. sınıf ve 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için; 6 ve 9’uncu sınıf matematik dersleri için 27 Mart’ta ülke genelinde ortaklaşa gerçekleştirildi.

Ülke çapındaki ortak yazılı sınavlarda ilk kez açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanıldı.

Türkçe dersi 6. sınıf yazılı sınavında 14 çoktan seçmeli, 2 açık uçlu soru kullanıldı. 6.sınıf yazılı matematik sınavında 10; 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı yazılı sınavında 7 adet açık uçlu ve kısa cevaplı soru, 9. sınıf yazılı matematik sınavında ise 8 adet açık uçlu ve kısa cevaplı soru kullanıldı.


Öğrenciler kendi sözleriyle yazdılar

Öte yandan öğrencilerin gelişimlerini takip etmek, müfredat geliştirmede okullar arası bütünlüğü sağlamak ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke çapında düzenlenen ortak sınavlarda ilk kez kullanılan açık uçlu sorulara öğrenciler kendi ifadeleriyle yanıtlar yazdılar. uygulama birimleri oluşturmak.

Sınav değerlendirme süreci 6. sınıf Türkçe dersi için iki bağımsız değerlendirici tarafından, diğer dersler için ise gruplar ilgili dersin öğretmenleri veya komşu okul grubunun öğretmenleri tarafından, belirlenen kurallar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. okul yöneticilerinin kararı.


Sonuçlar nasıl bilinecek?

6. sınıf Türkçe dersi ortak yazılı sınav sonuçları “ortakyazilisinav.meb.gov.tr” adresinden okul müdürlerinin bilgisine sunulacak ve alan öğretmenleri tarafından e-Okul sisteminde işlenecek.

6.sınıf matematik, 9.sınıf Türk dili ve edebiyatı ve 9.sınıf matematik derslerinin ortak yazılı sınav sonuçları ilgili dersin öğretmenleri tarafından e-Okul sistemine işlenerek öğrencilere bildirilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking