Güncel Haberler

Yeni yargı paketinde dikkat çeken detay! ‘Ön ödeme’ kapsamına alınıyor, sosyal medyada gündem oldu

  1. Yargı paketi yakın zamanda TBMM’ye gönderilecek. Yeni yargı reformuna ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı. Ocak ayında açıklanması beklenen 67 maddelik yargı reform paketiyle 22 farklı yasanın 105 maddesinde değişiklik yapılması bekleniyor.

SESLİ VE YAZILI VİDEO İLE HAKARET CEZASI

Yapılacak değişiklik kapsamında sosyal medyada işlenen ve TCK/125-2 kapsamında değerlendirilen “hakaret” suçunun “işlem” kapsamı dışında tutularak kapsama alınması öngörülüyor. “Ön Ödeme”.

Hakaret suçunun TCK 125/2 (sesli ve yazılı görüntüyle hakaret) uyarınca, TCK 125/3-b ve 125/3-c maddeleri uyarınca veya aleni olarak işlenmesi halinde bu suç, cezai işlem kapsamına alınacaktır. “uzlaşma” değil, “ön ödeme” kapsamındadır. Hakaret suçunun TCK 125/1 uyarınca işlenmesi halinde uzlaşma hükümlerinin uygulanmasına devam edilir.

Yeni yargı reformu paketinde yer alan bu düzenleme, sesli, yazılı veya görüntülü mesaj yoluyla hakaret eden kişinin belirli bir miktar para ödeyerek cezai soruşturma veya kovuşturma sonuçlarından muaf tutulmasına olanak tanıyacak.
Sesli, yazılı veya görüntülü hakaret suçunun mevcut haliyle “uzlaşma” kapsamına girmesi halinde, uzlaştırma dairesi tarafından görevlendirilen bir arabulucu, şüpheli ile mağdur veya mağdura uzlaşma teklifinde bulunur.

DİJİTAL PLATFORMLARA DİKKAT EDİN

Söz konusu değişikliğin getirilmesi bazı kullanıcılar tarafından sosyal medyada hakaret özgürlüğü olarak nitelendirildi. Bu alanda dijital platformlar ilgi görmeye başladı. Bazı kullanıcılar ise söz konusu maddenin revize edilmesi yönündeki taleplerini Bakan Tunç’a yineledi.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
13 yaşındaki çocuk, 12 yaşındaki arkadaşını bıçaklayarak öldürdü13 yaşındaki çocuk, 12 yaşındaki arkadaşını bıçaklayarak öldürdü
Gazzeli yoldaşlar ve hastalar Türkiye'ye geliyorGazzeli yoldaşlar ve hastalar Türkiye’ye geliyor
Her satırı korkunç!  Doğada yürüyüşe çıkan kadına kabus yaşattıHer satırı korkunç! Doğada yürüyüşe çıkan kadına kabus yaşattı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş