Güncel Haberler

Yeni Zelanda, ‘kaza yapan’ LATAM uçağının kara kutularına el koydu

Yeni Zelanda Ulaştırma Kazalarını Soruşturma Komisyonu, 50’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan kazanın ardından bir kokpit ses kayıt cihazı ve bir uçuş veri kayıt cihazına el konulduğunu söyledi.

REKLAM

Yeni Zelanda’dan Şili’ye uçan Latin Amerika uçağındaki “şiddetli sarsıntı” sonucu 50 kişinin yaralanması üzerine soruşturma başlatıldı.

Yeni Zelanda’nın ulaşım güvenliği kurumu Ulaştırma Kazaları Araştırma Komisyonu (TAIC), LATAM Havayolları’nın kokpit ses kayıt cihazına ve Boeing’in uçuş veri kayıt cihazına el konulduğunu duyurdu.

Ajans, uçuş rotası ve pilotlar arasındaki iletişim hakkında daha fazla bilgi sağlayacak “kara kutulara” atıfta bulunarak, “TAIC, kokpit ses kayıt cihazları ve uçuş verilerine el konulması da dahil olmak üzere soruşturmayla ilgili kanıt topluyor” dedi.

Uçuş sırasında meydana gelen “güçlü sarsıntı” ile ilgili her türlü soruşturmada ilgili makamlara yardımcı olacağını söyleyen LATAM, kara kutuların TAIC’e teslim edilip edilmeyeceği konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Yeni Zelanda kaza müfettişi, Şilili yetkililerin uçuşla ilgili soruşturma başlattıklarını ve soruşturmalara yardımcı olduklarını doğruladığını söyledi.

TAIC sözcüsü, kazanın uluslararası hava sahasında meydana gelmesi nedeniyle soruşturma başlatma görevinin Şili’nin kaza soruşturma kurumu Direccion General de Aeronautica Civil’e (DGAC) düştüğünü kaydetti.

DGAC, yaptığı açıklamada soruşturmada TAIC ile işbirliği yaptığını söyledi.

Şili merkezli LATAM, uçuş sırasında meydana gelen “güçlü sarsıntı” ile ilgili her türlü soruşturmada ilgili yetkililere yardımcı olacağını söyledi.

Güvenlik uzmanları, çoğu havayolu kazasının kapsamlı bir şekilde araştırılması gereken faktörlerin birleşiminden kaynaklandığını söylüyor.

Yeni Zelanda Sivil Havacılık Otoritesi de yaptığı açıklamada, gerekirse soruşturmaya yardımcı olacağını söyledi.

Havada kaos var

Sidney-Auckland uçuşunda 263 yolcu ve 9 mürettebat taşıyan uçak, iniş sırasında şiddetli bir sarsıntı yaşadı.

Uçakta seyahat eden ve İngiltere’de ikamet eden Kanada vatandaşı Brian Adam Jokat, şunları söyledi: “Benden üstteki ikinci koltukta oturan komşumla aramda boşluk vardı. Uyanır uyanmaz, baktığımda, ben tavanda gördüm ve rüya gördüğümü sandım.”

Jokat’ın kazadan sonra çektiği fotoğraflar uçağın tavanındaki hasarı gösteriyor ve diğer yolcular da bunun kendisini etkilediğini söylüyor.

Uçak Auckland’a indiğinde yolcuları sağlık görevlileri ve 10’dan fazla acil durum aracı karşıladı.

Ambulans sözcüsü, çoğu hafif yaralanan yaklaşık 50 kişinin olay yerinde tedavi altına alındığını, 13 kişinin ise hastaneye kaldırıldığını söyledi.

LATAM, 13 kişinin çoğunun kısa süre sonra taburcu edildiğini ve yalnızca bir yolcu ve bir kabin görevlisinin “hayatı tehlikesi olmayan” ek müdahaleye ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Yolcular, LA800 sefer sayılı uçuşta ani sarsıntı meydana geldiğinde bazı kişilerin emniyet kemeri takmadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking