Güncel Haberler

Almanya, Gazze’deki Filistinli mültecilere yardım eden UNRWA’yla işbirliğini yeniden başlatacak

Almanya'nın bu adımı, İsrail'in iddialarına ilişkin soruşturma raporunun açıklanmasının ardından BM kurumuna mali desteğin askıya alınmasından sonra geldi.

REKLAM

Almanya, Birleşmiş Milletler Gazze'deki Filistinli Mülteciler Ajansı (UNRWA) ile işbirliğini yeniden kuracağını duyurdu.

Alman Dışişleri Bakanlığı ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan ortak açıklamada, “Alman hükümeti, örneğin Avustralya, Kanada, İsveç ve Japonya gibi Gazze'de UNRWA ile işbirliğine kısa süre içinde devam edecek”. Söylendi.

İsrail'in UNRWA'ya yönelik iddialarını yoğun bir şekilde ele aldığını söyleyen hükümet, bu karar öncesinde İsrail hükümeti, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası bağışçılarla yakın temas halinde olduğunu ifade etti.

Açıklamada, diğer uluslararası insani yardım kuruluşlarının UNRWA'nın Gazze'deki operasyonel tesislerine bağlı olduğu ve Gazze'deki durum İnsani yardım sağlanmasının “her zamankinden daha önemli” olduğu belirtildi.

Almanya, İsrail'in bazı UNRWA çalışanlarının Hamas'la bağlantısı olduğu yönündeki iddialarının ardından kurumla bağlarını kesen ülkeler arasında yer alıyor. gerçekleşiyordu.

Raporun tavsiyelerine uymak için arayın

Almanya'nın adımı eski Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna tarafından atıldı. soruşturma Raporun açıklanmasının ardından geldi.

İsrail'in, bazı UNRWA personelinin, Hamas'ın 7 Ekim saldırılarına karıştığı yönündeki iddiaları üzerine yaptığı soruşturma, İsrail'in iddialarına ilişkin “henüz kanıt sunmadığını” ve “tarafsızlık sorunları” yaşadığını ortaya çıkardı. tespit edilmişti.

Alman hükümeti UNRWA'ya, iç denetim işlevlerinin güçlendirilmesi ve proje yönetimine ilişkin dış gözetimin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere rapordaki tavsiyeleri derhal uygulaması çağrısında bulundu.

Aralarında ABD, İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu büyük bağışçılar, bazı Filistinli UNRWA çalışanlarının İsrail'e yönelik 7 Ekim Hamas saldırılarına karıştığından şüphelenildiği yönündeki iddiaların ardından kuruma mali yardımı askıya aldı ve BM, böyle bir adımın insani olacağını söyledi. bölgeye yapılan yardım tamamen çökecek uyarmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking