Güncel Haberler

Almanya’da toplu taşıma hizmeti 2024’te de aylık 49 euro olacak

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Yerel ve bölgesel tüm toplu taşıma araçlarında sınırsız seyahat imkanı sunan bilet, yetkililer tarafından “Almanya tarihindeki en büyük toplu taşıma reformu” olarak sunuldu.

REKLAM

Almanya’da geçen yıl başlatılan ve büyük ilgi gören aylık 49 euro tutarındaki toplu taşıma biletinden 2024 yılında faydalanılmasına karar verildi.

Geçen yıl piyasaya sürülmesinin ardından ilk ayda üç milyondan fazla kopya satan ‘Deutschlandticket’, tüm yerel ve bölgesel toplu taşıma araçlarında sınırsız seyahat imkanı sunuyor.

Ücret, yetkililer tarafından “Alman tarihindeki en büyük toplu taşıma reformu” olarak tanımlanıyor.

Harcanmayan fonun 2023 yılında ülkedeki enflasyona rağmen fiyatı artmayacak olan biletin finansmanında kullanılacağı belirtildi.

Fiyat artışı tartışması

Geçen yıl ulaştırma sektörü yöneticileri düşük fiyatların sürdürülemez olduğu konusunda uyarmıştı.

Münih ulaştırma idaresi müdürü Ingo Wortmann, yüksek enflasyon nedeniyle yerel ve bölgesel şirketlerin zor durumda olduğunu ve bilet gelirlerinin düşük kaldığını söyledi.

Wortmann, Alman Abendzeitung gazetesine şunları söyledi: “Şimdiye kadar siyaset, nakliye şirketinin önceki gelirleri arasındaki farkı emdi.” dedi.

Ancak fiyat artışı önerileri güçlü siyasi muhalefetle karşılaştı. Münih Belediyesi trafik uzmanı Nikolaus Gradl, fiyat artışı fikrini “saçma” olarak nitelendirdi ve Abendzeitung’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizim için fiyat artışı bir seçenek değil.”

Şimdilik federal ve eyalet hükümetleri, açığı finanse etmeye devam ederek enflasyonun ve malzeme maliyetlerinin toplu taşıma şirketleri üzerindeki etkisini hafifletmeye çalışıyor.

Almanya’ya bilete mi ihtiyacınız var?

“D-bilet” olarak da bilinen düşük maliyetli aboneliğin ücreti şu anda ayda 49 avro, yani günde yaklaşık 1,60 avro. Almanya genelindeki tüm şehir içi otobüsler, metrolar, tramvaylar ve trenler dahil kısa ve orta mesafeli ulaşım araçları için geçerlidir.

Ancak bu biletler uzun mesafe trenlerinde kullanılamaz.

Aylık abonelik, 2022 yazında test edildi 9 euroluk bilettakip edildiği gibi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra artan enflasyonla mücadele amacıyla piyasaya sürülen “ultra ucuz” 9 euroluk banknot, son derece pahalı. popüler olduHaziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 52 milyondan fazla seyahat bileti satıldı.

Alman taşımacılık şirketlerinin birliği olan VDV, bu üç ayda yaklaşık 1,8 milyon ton karbon emisyonu tasarrufu sağladığını söylüyor.

9 avroluk fiyat uzun vadede sürdürülemez olarak nitelendirildi, ancak 49 avroluk bilet de aynı derecede popüler oldu ve hatta ilk tanıtıldığında Alman demiryolları Deutsche Bahn’ın web sitesi çöktü.

Lansmanından sonraki ilk ayda bu bileti satın alan 3 milyon kişiden en az 750 bininin daha önce hiç toplu taşıma sezonluk biletine sahip olmaması, uygulamanın toplu taşımayı ne kadar cazip hale getirdiğinin göstergesiydi.

Yetkililer Deutschlandticket’te başka hangi değişiklikleri düşünüyor?

Federal trafik ışığı koalisyonu şu anda bilet sahiplerinin belirli zamanlarda bir yetişkin ve yaşları 6 ila 14 arasında olan en fazla üç çocuğu yanlarında getirmelerine olanak tanıyan “aile dostu bir kural” üzerinde çalışıyor.

Kargo firmaları tarafından kabul edilmesi halinde bu kural hafta sonları, resmi tatil günleri ve hafta içi saat 20.00’den sonra geçerli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking