Güncel Haberler

Devrim Erbil’in hayatı belgesel oldu: Sanatla geçen 60 yıl…

Hayatını renklere ve tuvallere adayan resim şairi Devrim Erbil, sanat yaşamının 60. yılını kutluyor. Çok boyutlu bakış açısı ve renklere kattığı derinlikle geçmişle geleceği birleştirerek Türk resim sanatını dünya çapında yeni bir şöhrete taşıyan ressam duayeni Devrim Erbil'in hayatı belgesel haline getirildi.

Erbil'in 60 yıllık sanat yolculuğunu anlatan “Devrim” belgeselinin galası çok sayıda davetlinin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi. “Devrim” belgeselinin çekimleri yaklaşık bir yıl sürdü.

ÇEKİMLER 3 İLDE YAPILDI

Balıkesir, İstanbul ve Bodrum'da çekilen belgeselde Devrim Erbil, çok özel anılarıyla sanat yaşamının nasıl şekillendiğini anlatıyor.

Erbil'in resim serüveni gençliğinin geçtiği Balıkesir'de başlar ve kendi deyimiyle aşık olduğu İstanbul'da devam eder.

İstanbul sevgisini, özel perspektif anlayışını ve mavinin binlerce tonunu tuvallere yansıtan resimleri, dünyanın birçok şehrinde sergilenen eşsiz bir eser olarak büyük beğeni topladı.

Çağdaş Türk resmine dikey çizgilerle farklı bir teknik anlayış getiren Devrim Erbil, sanatına lirik bir ruh kattı.

Dünyanın dört bir yanından koleksiyonerlerin yakından takip ettiği usta ressam, her fırça darbesinde farklı bir hikaye anlatıyor.

“Devrim” belgeselinde iç dünyasını ve resme bakış açısını detaylı bir şekilde anlatan ressam Erbil, renklerdeki şiirsel yolculuğunu günümüze kadar sürdürüyor.

NETFLIX'TE YAYINLANACAK

Belgesel 29 Nisan'da Netflix'te izleyicilerle buluşacak.

DOĞU İLE BATIYI BİRLEŞTİRİR

“Devrim” belgeseli, Türk resim sanatının devlerinden Devrim Erbil'in 2. Dünya Savaşı sırasında Anadolu'da resimle tanışmasından evrensel bir sanatçıya dönüşmesine kadar uzanan yolculuğunun öyküsünü konu alıyor. Belgesel, dünyaca ünlü Türk ressam Devrim Erbil'in hayatına ve sanatına içeriden bir bakış sunuyor. 60 yılı aşkın süredir sonsuz bir üretim kapasitesiyle resim yapan, Akademi'de sayısız öğrenci yetiştiren ve eserleri dünyanın her yerinde sergilenen sanatçı, kendi kariyer hikayesiyle hayat yolculuğunun temel aşamalarını paylaşıyor. 2019 yılında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

Devrim Erbil'in Doğu ve Batı felsefelerini sentezleyerek ortaya koyduğu, giderek derinleşen ama her zaman genç bakış açısının arkasında Türk kültüründen aldığı ilham yatıyor. Doğanın ritmini çizgilerle anlatan, ağaç ve kuş soyutlamalarıyla farklılaşan Anadolu varyasyonları ve İstanbul serisiyle tanınan Devrim Erbil, özgün baskı yöntemleri veya halı dokuma gibi farklı teknikleri denemekten çekinmiyor. Minyatür sanatının kompozisyon düzeninden lirik ve geometrik soyutlamalarına, monokrom renk kullanımından iki farklı boyutun karşı karşıya geldiği “çift görüş”üne kadar, adından da anlaşılacağı üzere Türk resminde devrim yaratan “Devrim”in öyküsü. birbirine karışmış…

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Şahan Gökbakar'dan Hasan Can Kaya ve Cem Yılmaz'ın kavgasına ilişkin yorum!  Rolünü gösterdiŞahan Gökbakar'dan Hasan Can Kaya ve Cem Yılmaz'ın kavgasına ilişkin yorum! Rolünü gösterdi
Bomba transferi!  Başrol oyuncusu kadroya katılıyorBomba transferi! Başrol oyuncusu kadroya katılıyor
İddialı paylaşımı ortalığı karıştırdı! İddialı paylaşımı ortalığı karıştırdı! “Bir serbest vuruş daha verdi”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş