Güncel Haberler

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili istifa etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Garibaşvili, sonbaharda yapılacak genel seçimlere hazırlık amacıyla iktidar partisi Gürcü Rüyası Partisi’nin cumhurbaşkanlığı teklifini kabul ettiğini açıkladı.

REKLAM

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, bu yıl yapılacak ulusal seçimler öncesinde bir siyasi partiye katılmak üzere görevinden istifa edeceğini duyurdu.

İktidar partisi Gürcü Rüyası’nın başkanlık teklifini kabul edeceğini açıklayan siyasetçi, şunları söyledi: “Sonbaharda yeni bir parlamento seçeceğiz ve Gürcü Rüyası’nın başka hedeflere doğru ilerlemeye devam etmek için seçimleri kararlı bir şekilde kazanmaya hazırlanması gerekiyor.” dedi.

Garibaşvili’nin istifası, Georgian Dream’in kurucusu milyarder Bidzina Ivanishvili’nin partinin fahri başkanı unvanını yeniden kazanmasından bir ay sonra geldi.

Rusya ile bağları olan zengin bir isim olan Ivanishvili, daha önce 2012-2013 yılları arasında başbakanlık yapmıştı.

Gürcü Rüyası, Rusya’ya karşı yaptırımları veya Ukrayna’ya askeri desteği desteklemeyen bir politika izliyor. Geçen yıl parti, yoğun halk protestoları sonrasında Rusya’dakine benzer bir “yabancı ajanların tescili yasası” önerisini geri çekmek zorunda kalmıştı.

Muhalefetteki Birleşik Ulusal Hareket’in başkanı Levan Kabeishvili, Garibaşvili’nin istifasıyla ilgili endişelerini dile getirerek bunu Ivanishvili’nin siyasi manevralarıyla ilişkilendirdi.

Kabeishvili ayrıca hükümetin halkın çıkarlarına hizmet etmediğini, bunun yerine Ivanishvili’nin ve hükümete yakın isimlerin zenginleştirilmesine öncelik verdiğini belirtti.

Garibaşvili, 2013-2015 yılları arasında başbakan olarak görev yaptı ve 2021’de yeniden bu göreve atandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş